Kanser Tedavisi

Kanser Tedavisi

Bilim insanlarının kanserde yeni tedaviler geliştirmelerinin amacı, hastaların iyileşme, hayatta kalma şansını artırmak ve yaşam kalitesini iyileştirmektir. Kanser araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni ve modern kanser tedavi yöntemlerini ve üstünlüklerini aşağıda başlıklar halinde okuyabilirsiniz.

Akciğer kanserinde immünoterapi
Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tedavisi için 2016 yılında FDA onayı alan Atezolizumab isimli immünoterapi ilacı kanserde yeni tedavi yöntemleri arasında bulunur. Yapılan araştırmalar hastalığın 4. evresinde kullanılan ilacın hastaların yaşam süresini uzattığını göstermiştir.

Akciğer kanseri hücreleri, vücudun bağışıklık sistemini aldatarak yabancı olarak algılamaktan kurtulur ve bu nedenle vücut tarafından yok edilmez. Buna karşın atezolizumab kanser hücrelerininin geliştirdiği bu mekanizmayı bloke eder ve vücut savunma hücrelerini yeniden etkinleştirir.

Meme kanseri tedavisinde yeni ilaç
Araştırmacılar birkaç yıldır CDK enzimlerinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini artıran belirgin bir etkisi olduğunu kanıtladılar. Vücuttaki bazı maddeler CDK enzimlerini aktive ederek kanser hücrelerinin çoğalmasını teşvik eder. Kanser hücreleri daha sonra kontrol edilemez bir şekilde yayılır. Yeni bir aktif bileşen olan abemaciclib isimli ilacın bu aktivasyonu engelleyebileceği düşünülmektedir.

Kanser hastaları bu yeni enzim inhibitörü abemaciclib tedavisi için ilacı günde iki kez bir tablet şeklinde ağızdan alırlar. Tedavi sırasında kemoterapiye ihtiyaç duyulmaz. İlaç henüz FDA onayı almamış olsa da yapılan çalışmalar tedavinin oldukça başarılı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle FDA onay sürecini hızlandırmak için çalışmalar yapmaktadır.

Karaciğer kanserinin balon katterle tedavisi
Bu yöntemde, doktorlar normalde insanlar için ölümcül olabilecek son derece yüksek bir kemoterapi dozuyla tümör hücrelerine karşı savaşır. Ancak özel balon kateterler ve yeni geliştirilen bir filtre, ilacın sadece karaciğere ulaşmasını ve vücudun geri kalanının korunmasını sağlar. Böylece tedavi daha verimli sonuç verir ve hasta tarafından daha iyi tolere edilir.

Stereotaktik radyocerrahi
Stereotaktik radyocerrahi, çok yüksek dozlu ve iyileştirici tek seferlik ışınlamanın yapılabildiği özel bir perkütan ışınlama tedavisidir. Küçük boyuttaki beyin tümörlerinin tedavisinde başarılı sonuçlar veren yeni nesil bir yöntemdir. Bu yöntemle kafatası açılmadan cerrahi tedavide yapılan işleme benzer bir sonuç elde edilir. Standart radyoterapi uygulamalarına göre sağlıklı dokuda oluşan hasar daha azdır ve tedavi daha başarılıdır. Radyocerrahi, Gamma Knife, LINAC gibi farklı isimdeki cihazlarla uygulanır.

Hipertermi intraperitoneal kemoterapi
Mide, kalın bağırsak, yumurtalık gibi bazı karın içi kanserlerin ileri evresinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanserin periton adı verilen karın zarına sıçradığı durumlarda kullanılır. Genellikle cerrahi işlem ile mümkün olan tüm kanserli dokuların çıkarılmasından sonra uygulanır. Tedavide karın boşluğu ısıtılan kemoterapi ilaçları doldurulur. Ülkemizde az sayıda merkezde uygulanabilen bu yöntemle yaşam süresinin uzadığı bildirilmektedir.

Yeni kanser tedavi yöntemlerinin kullanımı neden kısıtlı?

Kanser immünoterapisi gibi bu yeni ve çoğu zaman etkili tedavilerin pek çok ülkede ön planda olmadığı görülmekte. Çoğu hastada hâlâ cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi şeklinde uygulanan klasik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunun nedenleri arasında;

Yeni nesil tedavi yöntemlerinin sadece bazı spesifik kanserlerde uygulanabilmesi Doktorların emin olamadıklarından yeni tedavileri kullanmaya çekinmeleri Bu tedavilerin etkili olup olmayacağının başlangıçta öngörülememesi gibi faktörler bulunur.

Siz de her ihtimale karşı rutin kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

UZMANLARIMIZA ÜCRETSİZ DANIŞIN

Bu tedavi ile ilgili tüm sorularınız, uzmanlarımız tarafından en hızlı şekilde yanıtlanır.

TOP
Dil Seçimi / Language